11 listopada 2017

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2017

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten przypomina blisko półtorawieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania, utraconej na skutek zaborów, niepodległości.

W piątek 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia na pamiątkę przypadającej w tym roku 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, w tym dniu nosili przypięte biało-czerwone kotyliony. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. 

 Tegoroczna uroczystość obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się o godzinie 11.00, Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Wniebowzięcia NMP w Myślicach.


Po mszy wszyscy zgromadzeni udali się do budynku naszej szkoły, aby wziąć udział w dalszej części zaplanowanej uroczystości - apelu, który rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie wysłuchaliśmymontażu 
słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów klas IV-VII, pod kierunkiem nauczycieli, pani Barbary Haras, Danuty Rygielskiej i Niny Szkilnik.

Podkreślony piękną dekoracją program okazał się świetną lekcją historii, aby przypomnieć tamte ciężkie czasy, a także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.

W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość

Na koniec pan dyrektor podziękował artystom i nauczycielom za ich ciężką pracę i zaprosił wszystkich zgromadzonych gości na słodki poczęstunek.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

To wyjątkowe i najważniejsze dla nas święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków oraz pradziadków walczących o wolność, ponieważ z ich patriotyzmu i entuzjazmu, z walk i idei , wyłoniła się Polska.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.


Dzisiaj jest: Środa
16 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Marcel, Waleriusz, Włodzimierz
Do końca roku zostało 350 dni.
Zodiak: Koziorożec