75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Dnia 26 września 2014 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Był on poprzedzony omówieniem faktów, związanych z wydarzeniami rocznicowymi, na zajęciach historii. W tym dniu w szkole panowała uroczysta atmosfera: uczniowie w galowych strojach, flagi biało – czerwone na budynku szkoły, wszystko to dodawało obchodom powagi.

 

 

Przed społecznością szkolną wystąpili uczniowie kl. IV, którzy pod kierunkiem J. Michałko i D. Rygielskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny. Uczennica prowadząca apel opowiedziała uczniom o napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku, o bohaterskiej obronie z udziałem żołnierzy i ludności cywilnej i o tym, że pomimo okupacji naszego kraju Polacy nigdy się nie poddali. Opór w kraju przybierał na sile. Konspiracja rosła szybko, przybierała charakter zorganizowany, ogarniała coraz nowe środowiska i regiony. Powstało Polskie Państwo Podziemne, które miało własne wojsko – Armię Krajową. Liczne bohaterskie akcje żołnierzy Armii Krajowej dodawały otuchy umęczonemu społeczeństwu, a wrogowi wpajały przekonanie, że naród polski walczy na swej ziemi, która dla najeźdźcy nie może być bezpieczna. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w przeszłości Polski z okresu drugiej wojny światowej jest Powstanie Warszawskie. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz.17:00 uderzeniem naprędce zmobilizowanych oddziałów Armii Krajowej na umocnione pozycje niemieckie w całej Warszawie. Do walk powstańczych przystąpiła także ludność cywilna. Mające ogromną przewagę wojska hitlerowskie systematycznie wypierały powstańców z zajmowanych stanowisk na Woli, Starym Mieście. 2 października 1944 roku, po wyczerpaniu zapasów amunicji i żywności, dowództwo AK podpisało akt kapitulacji. W czasie 63 dni walk zginęło 17 – 18 tys. powstańców i ponad 150 tys. ludności cywilnej. O bohaterach tych wydarzeń wspominali uczniowie, którzy recytowali piękne, patriotyczne wiersze. Dzięki tym ludziom, którzy w czasach okrutnej wojny nie wahali się poświęcić własnego życia dla wolnej Ojczyzny, my dzisiaj możemy żyć w pokoju, w demokratycznym państwie.

 

 

 


Dzisiaj jest: Środa
16 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Marcel, Waleriusz, Włodzimierz
Do końca roku zostało 350 dni.
Zodiak: Koziorożec